Campioana României a terminat la egalitate, 1-1 (1-0) disputa din Gruia împotriva elvețienilor de la Young Boys Berna în manșa tur contând pentru turul III preliminar UEFA Champions League.

“Feroviarii” au avut un start lansat, deschizând scorul în minutul 4, prin Cristian Manea, după o lovitură liberă executată de Ciprian Deac și prelungită cu capul de Omrani. Fundașul marcator a finalizat însă dintr-o poziție suspectă de offside, după cum au arătat reluările.

Young Boys a încercat să replice într-un timp cât mai scurt, dar Arlauskis a fost pe fază la reluarea cu capul venită de la Siebatcheu. CFR a beneficiat de o nouă oportunitate bună de a înscrie, pe ruta Omrani-Alibec, cel din urmă ratând ținta cu un șut din afara careului, trimis peste poarta lui von Ballmoos.

Elvețienii au controlat repriza din acel moment, doar intervenția de ultim moment al lui Manea ținând tabela cu 1-0 în dreptul clujenilor, după ce fundașul lateral a salvat gruparea vișinie de la un gol, blocându-l pe Elia prin alunecare. Oaspeții au avut ultima șansă a primului mitan, dar Arlauskis a boxat din fața unui adversar după un corner.

Galben-negrii s-au apropiat tot mai mult de poarta gazdelor, Fassnacht și Elia de două ori irosind noi oportunități de a marca. Presiunea pusă de adversari s-a simțit spre finalul partidei, în minutul 88, când Arlauskis a avut o serie de intervenții inspirate, în fața lui Lauper și Spielmann după un corner bine executat.

Inevitabilul s-a petrecut însă în prelungiri, când YBB a beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție excelentă, la câțiva metri de careu, goalkeeper-ul clujenilor putând să respingă în lateral execuția lui Aebischer, dar Sierro a fost pe fază și a marcat pentru 1-1. Elvețienii au avut chiar șansa unei victorii în Gruia, dar Spielmann a trimis dezastruos din interiorul careului, dintr-un corner respins greșit de Bouhenna.

Cele două combatante au terminat la egalitate manșa tur, totul urmând să se decidă în returul de la Berna, de marți, 10 august, începând cu ora 21.30. În cazul unei victorii, CFR merge în play-off-ul UEFA Champions League, unde va da peste învingătoarea dublei Ferencvaros/Slavia Praga, iar dacă sunt eliminați, campionii României merg în play-off-ul Europa League, unde ar întâlni învinsa dublei Sheriff Tiraspol/Crvena Zvezda Belgrad (Steaua Roșie).

CFR 1907 Cluj-Napoca – BSC Young Boys Berna 1-1 (1-0) / Marcatori: Manea (4) – Sierro (90+3)

Au arbitrat Dany Makkelie (la centru) respectiv asistenții Hessel Steegstra și Jan de Vries, toți din Țările de Jos

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor, Camora – Susic, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache ’84) – Deac – Alibec (Păun ’21), Omrani (Debeljuh ’62). Antrenor: Marius Șumudică

Young Boys: von Ballmoos – Hefti, Camara (Rieder ’56), Zesiger, Garcia (Lefort ’71) – Ngamaleu (Spielmann ’71), Aebischer, Martins (Sierro ’84), Fassnacht (Lauper ’56) – Elia, Siebatcheu. Antrenor: David Wagner