CFR Cluj a bifat al treilea succes stagional în Liga 1, scor 1-0 pe teren propriu cu Chindia Târgoviște. Un singul gol s-a marcat în Gruia, după un meci sărac în ocazii mai ales în prima parte.

Oaspeții au dat primul semnal în ofensivă, dar șutul lui Matiș din afara careului n-a prins poarta lui Arlauskis. Clujenii au replicat într-un mod mult mai periculos, Omrani așezându-i mingea pe cap lui Tahiri, dar mijlocașul “feroviarilor” a ratat ținta din câțiva metri.

La nici un minut de la reluare, după o repriză săracă în ocazii, CFR putea deschide scorul, însă Omrani a reluat defectuos din aproximativ 10 metri, balonul trecând mult peste poarta lui Moldovan.

Ținta nu s-a mai ratat în minutul 52, când pe ruta Păun-Camora-Alibec, atacantul adus sub formă de împrumut din Turcia a marcat primul gol de la revenirea în Liga 1. Alibec i-a depășit pe fundașii adverși, din alunecare putându-l învinge pe portarul Moldovan.

CFR a avut noi oportunități să-și mărească avantajul, dar nici Petrila, nici Hoban n-au fost preciși, în cele din urmă terminându-se cu 1-0 duelul împotriva Chindiei.

Gruparea lui Marius Șumudică are parte de un start perfect în campionat, cu 3 victorii din 3, în vreme ce pe teren propriu au marcat de fiecare dată în sezonul 2021/2022, fiind de asemenea neînvinși în fața propriilor fani. CFR Cluj are marți (3 august, ora 21.00) manșa tur din preliminariile UEFA Champions League, în Gruia urmând să sosească Young Boys Berna, fost adversar sezonul trecut în grupele Europa League.

CFR 1907 Cluj-Napoca – AFC Chindia Târgoviște 1-0 (0-0) / Marcator: Alibec (52)

Au arbitrat Florin Andrei (la centru – Tg. Mureș) respectiv asistenții Ciprian Danșa (Satu Mare) și Alexandru Vodă (Alba Iulia)

CFR: Arlauskis – Manea, Graovac, Ciobotariu, Camora – Fofana, Tahiri (Păun ’46) – Petrila, Deac (Costache ’87), Omrani (Chipciu ’62) – Alibec (Debeljuh ’62). Antrenor: Marius Șumudică

Chindia: Moldovan – Căpușă, Celea, Baxevanos, Dinu – Neguț, Suciu (Popa ’62), Iacob, Popadiuc (Cherchez ’86) – Matiș (Șerban ’62) – Florea. Antrenor: Emil Săndoi