CFR Cluj a deschis cu victorie noul sezon al Ligii 1,cel în care atacă al cincilea titlu consecutiv. “Feroviarii” s-au impus cu 3-2 în fața FCU Craiova 1948.

Clujenii au controlat teritorial primele minute ale partidei, dar Craiova putea marca dintr-o fază banală în primă instanță, Arlauskis numărându-și greșit pașii și greșind, însă Bălan n-a înscris.

Băieții lui Șumudică au punctat în cele din urmă, prin Deac, care l-a întors pe Kovacic (10), din pasa lui Latovlevici. Avantajul s-a dublat aproape imediat, nou venitul Tahiri înscriind golul de 2-0 după doar 120 de secunde.

Nesiguranță la centrări. Jumătate de oră “nebună” în Gruia

Craiovenii pregătiți de Adi Mutu au început să conteze în meci din acest moment, marcând după o centrare venită de la Diallo. Kovacic i-a așezat balonul lui Bauza, iar sud-americanul adus de la Miercurea Ciuc a punctat, ajutat de devierea lui Ciubotariu.

Oltenii au dat apoi lovitura, egalând situația pe tabelă în urma unui corner, Baeten trimițând cu capul din câțiva metri și Arlauskis n-a putut respinge. Ultima ocazie a reprizei a venit din gheata lui Petrila, dar tânărul clujean a ratat vinclul porții.

CFR continuă să preseze

La reluare tot clujenii au avut inițiativa, Susic și Ciubotariu punându-l la încercare pe Gremsl în decurs de câteva zeci de secunde. În replică, Bauza a avut o nouă oportunitate, dar șutul acestuia n-a prins cadrul porții.

Campionii României au efectuat mai multe schimbări pe parcurs, intrând o serie de titulari, reușita victoriei aducând-o Claudiu Petrila, după ce a scăpat de marcajul lui Baeten, trimițând la colțul scurt devierea lui Omrani.

FCU Craiova a avut o ultimă oportunitate în acest joc, dar Achim a ratat total ținta în prelungiri și CFR s-a impus cu 3-2, la capătul meciului cu cele mai multe goluri înscrise până acum în noul sezon al Ligii 1.

Etapa viitoare Clujul merge la Clinceni, nu înainte să joace în preliminariile UCL cu Lincoln Red Imps, în timp ce FCU Craiova are meci pe “Ion Oblemenco” cu Dinamo.

CFR 1907 Cluj-Napoca – FC Universitatea Craiova 1948 3-2 (2-2) / Marcatori: Deac (10), Tahiri (12), Petrila (75) – Bauza (22), Baeten (33)

Au arbitrat Radu Petrescu (la centru – București) respectiv asistenții Mircea Grigoriu (București) și Marius Marica (Bistrița)

CFR: Arlauskis – Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici (Camora ’62) – Deac, Hoban (Rodriguez ’62), Tahiri (Costache ’83) – Petrila, Omrani (Debeljuh ’77), Chipciu (Păun ’62). Antrenor: Marius Șumudică

Craiova: Gremsl – Negru (Paramatti ’88), Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Baeten, Asamoah, Albu (Pop ’73) – Bauza, C. Bălan (Achim ’62), Răducanu (Vieira ’73). Antrenor: Adrian Mutu