U-Banca Transilvania s-a impus categoric, 86-67 în meciul decisiv al finalei cu CSM Oradea. “Alb-negrii” au cucerit titlul pentru prima dată din 2017 încoace, fiind la al șaselea campionat câștigat.

U-BT: Wright – Vida – Richard – Tarolis – Stipanovic

CSM Oradea: Watson – Fometescu – Holt – Green – Valeika

Clujenii au început meciul decisiv al finalei conducând într-o manieră clară (12-0), Oradea putându-se apropia treptat, ca urmare a unor aruncări precise din spatele arcului de cerc (18-13). Diferența de două posesii s-a menținut până la finalul sfertului inaugural, câștigat de U-BT cu 21-16.

Ceea ce a părut aproape imposibil după debutul jocului, s-a întâmplat în sfertul secund, când CSM Oradea a putut egala situația (21-21 și 23-23), Edwards și Richard desprinzând-o pe U-BT ușor, 30-25. Oaspeții n-au renunțat la luptă, făcând one-point game la 36-35, ultimele puncte din prima repriză venind din mâna lui Stipanovic, pentru 38-35.

Inevitabilul a venit în sfertul trei, cel care s-a dovedit punctul de ruptură în seria dintre U-BT și CSM Oradea. Clujenii au controlat în totalitate parțialul, pe care l-au adjudecat cu 28-11, decizând soarta învingătoarei cu mai bine de 10 minute înainte de final. “Alb-negrii” aveau 66-46 după 30 de minute și erau cu o mână și jumătate pe al șaselea titlu din istoria clubului.

Miza n-a mai existat în ultimele 10 minute, Oradea fiind împăcată cu gândul că pierde campionatul în actuala stagiune, după 3 titluri în ultimii 4 ani. U-BT a jucat pentru public în sfertul patru, răsplătind încurajările suporterilor cu un succes categoric, 86-67. Formația de pe Someș a cucerit primul titlu din 2017 încoace, în chiar primul an cu Silvășan pe bancă. De altfel, clujenii au acum 6 campionate în total, câte 3 înainte de 2000 și alte 3 după 2000.

Donatas Tarolis a reușit o repriză secundă superbă în Meciul 5 al Finalei, terminând cu 24 de puncte marcate, alături de 7 recuperări, 3 capace, 2 pase decisive și 4/4 din spatele arcului de cerc. Lituanianul a fost urmat de Andrija Stipanovic (13 puncte, 9 recuperări) și Patrick Richard (12 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) . De la Oradea s-a remarcat în mod special Aaron Broussard (18 puncte, 6 recuperări, 3 intercepții).