U-BT Cluj-Napoca a trecut într-o manieră categorică de CSM Oradea, scor 103-80 în Meciul 2 al Finalei LNBM. După disputele din BTarena, clujenii conduc cu 2-0 la general și sunt la o singură victorie de titlul de campioană!

U-BT: Kuti – Richard – Guzman – Grasu – Stipanovic

CSM Oradea: Watson – Fometescu – Holt – Zekovic – Valeika

Primele minute ale meciului al doilea al finalei au fost despre ofensive, ambele trupe înscriind la foc automat, 8-10. Clujenii au reușit să egaleze la 13, după care să preia conducerea cu 17-13, parțialul inaugural terminându-se cu 25-19.

Alb-negrii au pornit solid în sfertul secund, urcând ecartul la +10, dar Oradea a venit cu replica, refăcând diferența de o singură posesie la 30-27 sau 33-30. Le-a venit rândul gazdelor să prindă momente bune, Richard și Wright înscriind și U-BT conducea cu 38-30 cu patru minute înaintea pauzei. Ulterior s-a ajuns la 45-35, bihorenii fiind cei care au punctat ultimii în prima repriză, 45-38, fiind un avantaj bun de partea Clujului.

Patru aruncări precise de la distanță au rupt total echilibrul, U-BT fiind cea care a controlat ostilitățile în sfertul trei (57-38), seria excelentă oprind-o Holt cu două aruncări libere. Alb-negrii au avut cel mult +26 avantaj, în cele din urmă intrând în decisiv cu 82-56, după o perioadă de 10 minute în care au înscris 34 de puncte, Guzman trecând în contul clujenilor un coș pe sirenă!

Fără vreo șansă reală de revenire pe final, Oradea s-a văzut condusă cu 91-64 după liberele transformate de Justin Edwards. Canadianul a bifat un sfert decisiv excelent, înscriind 7 puncte la rând, în vreme ce Santa a bifat trecerea bornei celor 100 de puncte marcate de gazde, cu un hookshot. În cele din urmă s-a terminat 103-80 și U-BT poate cuceri titlul chiar pe terenul adversarilor, în Meciul 3, programat săptămâna viitoare (15 iunie, ora 20.00).

Patrick Richard a încheiat cu 21 de puncte, fiind excelent din spatele arcului de cerc (5/5), 3 recuperări și 6 assist-uri, secondat de Andrija Stipanovic (15 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive) și Donatas Tarolis (14 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive). De la CSM Oradea principalii marcatori au fost Aaron Broussard și Garlon Green (ambii 12 puncte) respectiv Cătălin Baciu și Arturas Valeika (câte 10 puncte).