S-au disputat meciurile din manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League. Manchester City a trecut în duelul “arabilor” de PSG, chiar în Franța, iar Real Madrid și Chelsea au terminat la egalitate.

Chelsea a marcat prima pe “Alfredo Di Stefano”, americanul Pulisic deschizând scorul (14), dar Benzema a restabilit egalitatea înaintea primei jumătăți de oră. Alte goluri n-au mai venit la Madrid, jocul terminându-se cu 1-1 și pare că e un ușor avantaj pentru londonezi în privința returului.

Tot rapid a marcat și PSG în duelul cu Manchester City, Marquinhos fiind responsabil cu finalizare. Englezii au întors în partea secundă prin De Bruyne și Mahrez, în doar 7 minute, și sunt la 90 de minute de cea mai mare performanță europeană de când clubul a fost preluat de arabi, în 2008.

Returul semifinalelor se joacă pe 4 și 5 mai, primul joc la Manchester, iar al doilea la Londra.

Rezultatele manșei tur a semifinalelor

Real Madrid – Chelsea 1-1 (1-1) / Marcatori: Benzema (29) – Pulisic (14)

PSG – Manchester City 1-2 (1-0) / Marcatori: Marquinhos (15) – De Bruyne (64), Mahrez (71)