CFR Cluj a bifat o nouă victorie cu FC Botoșani, scor 2-0 (2-0), ambele goluri fiind marcate de Sigurjonsson în decurs de trei minute. Pe final s-au acordat două cartonașe roșii, câte unul în fiecare tabără.

“Feroviarii” au controlat din start disputa, fiind cei cu inițiativa, în vreme ce Botoșaniul a încercat să rupă jocul prin faulturi dese și dure. Deac (3) a semnat prima ocazie după o fază construită superb de clujeni, prin pase cu calcâiul, dar finalizarea a lăsat de dorit.

Gazdele au cerut și un penalty la un duel între același Deac și portarul Hankic, dar arbitrul Mladinovici a fost de neclintit. Ocaziile s-au transformat în cele din urmă în gol, islandezul Sigurjonsson deschizând scorul (25), cu larga contribuție a portarului advers.

Peste nici trei minute, Runar Sigurjonsson a reușit dubla, bătându-l pe Hankic cu un șut în plasa laterală (2-0, minutul 28), ulterior finalul reprizei fiind lipsit de faze notabile de poartă.

Având liniștea avantajului de două goluri, clujenii n-au mai forțat în partea secundă, una în care ocaziile au lipsit cu desăvârșire. FC Botoșani a avut câteva șanse prin Meleke (53) sau Camara (72), cel din urmă preferând să paseze către Al Mawas.

Finalul s-a încins și Latovlevici cu Al Mawas au văzut cartonașul roșu, fiind trimiși la vestiare cu câteva momente înainte de fluierul final. CFR Cluj s-a impus cu 2-0, scor stabilit în trei minute și urcă pe primul loc cel puțin până la meciul CSU Craiova-FCSB.

CFR Cluj – FC Botoșani 2-0 (2-0) / Marcator: Sigurjonsson (25, 28)

Au arbitrat Horia Mladinovici (București – la centru) respectiv asistenții Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Daniel Mitruți (Craiova)

CFR: Sandomierski – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’63), Bordeianu, Gîdea (Păun ‘8) – Deac (Latovlevici ’79), Debeljuh (Omrani ’79), Costache (Hoban ’79). Antrenor: Edward Iordănescu

FC Botoșani: Hankic – Braun (Patache ’88), Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa (Meleke ’30), Rodriguez, Tîrcoveanu – Ashkovski (Ongenda ’46), D. Croitoru (Al Mawas ’18), Fili (Camara ’46). Antrenor: Marius Croitoru