CSU Sibiu a câștigat primul meci din a doua zi a Turneului 13 LNBM de la Cluj-Napoca. “Vulturii” au trecut ușor de CSA Steaua, cu 107-79.

CSA Steaua: Brown – Creek – Coconea – Nicoară – Gavrilă

CSU Sibiu: Rathan – Addison – Gavriloaia – Johnson – Cooper

Mai mult de o jumătate de sfert a avut nevoie CSU Sibiu ca să se desprindă la trei posesii (13-21), Jayce Johnson fiind responsabil cu coșul, asta după ce Steaua s-a ținut bine în primele 7 minute din meci. Sibienii au încheiat primul sfert cu 17-23, având procentaje mai bune la nivelul aruncărilor, unde s-a simțit tot mai tare diferența.

Băieții lui Dan Fleșeriu au debutat cu un “run” de 11-2 în parțialul secund, Addison urcând diferența la 19-34. Ulterior fosta câștigătoare a Cupei României s-a dus și la +20 prin tripla lui Rolly Torok (21-41), Steaua recuperând puțin, până la 29-43. Scorul a revenit la normal pe finalul sfertului secund (34-54), la cabine intrându-se cu 38-57 pentru CSU Sibiu.

Kenneth Brown Jr. a excelat în prima repriză, cu nu mai puțin de 16 puncte, secondat de la sibieni de Jayce Johnson (13 puncte, 11 recuperări).

La revenire diferența s-a stabilizat între 17 și 21 de puncte, maximul fiind la 42-63, prin reușita lui Addison și apoi la 49-70, ca urmare a treiței lui Torok. KJ Jackson a dus-o pe Sibiu la 53-76, de unde Mo Creek și Radu Vîrnă au găsit replica de la distanță (59-79). Galben-albaștrii au intrat confortabil în sfertul decisiv, cu 61-88.

Steaua a venit cu un “run” de 11-1 în startul ultimului sfert (72-89), Mandisodza finalizând spectaculos și l-a obligat pe tehnicianul sibian să ceară time-out. CSU a readus lucrurile la normal și scorul s-a cățărat iar la +20, pentru 74-97. Rathan-Mayes a bifat trecerea pragului de 100 de puncte cu coșul său din spațiul de trei secunde la 76-101, în cele din urmă terminându-se 79-107 pentru CSU Sibiu.

Xavier Rathan-Mayes a încheiat cu 22 de puncte, 7 recuperări și 9 pase decisive pentru învingători, secondat de la Steaua de Maurice Creek (22 de puncte, 6 recuperări).