U-Banca Transilvania a cedat, scor 74-83 în fața echipei BCMU FC Argeș Pitești. Argeșenii au reușit un ultim sfert impresionant împotriva liderului.

U-BT: Wright – Vida – Guzman – Tarolis – Stipanovic

Pitești: Talton – Jeremic – Măciucă – Bishop – Jevtovic

Ultimul meci din Turneul 13 de la Cluj-Napoca a debutat sub semnul echilibrului, gazdele desprinzându-se prima dată mai serios la 17-10, prin tripla lui Tarolis. Ulterior avantajul clujenilor a urcat la 11 lungimi, 21-10, piteștenii revenind la trei posesii până la finalul primului sfert, scor 27-20.

Asemenea parțialului de debut și al doilea a consemnat redresarea “vulturilor” (27-24), dar Clujul a găsit mereu un răspuns pe măsură ca să nu aibă emoții. Prin două pătrunderi finalizate de Stipanovic s-a revenit la +8, scor 35-27, dar acest avantaj s-a tăiat înainte de pauză, la cabine intrându-se cu 43-42.

Argeșul a preluat inițiativa la 43-44 grație lui Talton, dar U-BT a întors aproape imediat, mergând la patru puncte în față (50-46). Stipanovic și Tarolis au contribuit pentru șapte puncte consecutive și tabela a urcat la 57-48, antrenorul oaspeților cerând rapid time-out. Înaintea sfertului decisiv s-a menținut o diferență ce părea destul de confortabilă pentru alb-negrii, 64-56.

Violeții au dominat total ultimele 10 minute, revenind treptat (69-68), după care au trecut în avantaj chiar la zece lungimi, 69-79, finalul fiind la discreția băieților lui Tudor Costescu. BCMU Pitești s-a impus în cele din urmă cu 74-83, provocând al doilea eșec stagional pentru U-BT, în chiar ultimul joc din BTarena înaintea startului fazei play-off.

Donatas Tarolis a încheiat cu 22 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, urmat de Andrija Stipanovic (20 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive) și Karel Guzman (12 puncte, 4 recuperări, 6 assist-uri). De la Pitești au ieșit în evidență Goran Gajovic și Toarlyn Fitzpatrick (15 puncte) respectiv Nikola Jevtovic (14 puncte, 6 recuperări).