Real Madrid și Manchester City au deschis cu victorie faza sferturilor, împotriva lui Liverpool și a Borussiei Dortmund.

Finala UCL din 2018 s-a reeditat în faza sferturilor acestui sezon, Real Madrid și Liverpool întâlnindu-se pe Alfredo Di Stefano, stadionul pe care momentan joacă madrilenii. Spaniolii au deschis scorul prin Vinicius Junior, apoi Asensio a majorat diferența până la pauză. Deși Salah a redus scorul la un singur gol, Realul a punctat iar, Vinicius semnând dubla și stabilind scorul final, 3-1 pentru madrileni.

Real Madrid – Liverpool 3-1 (2-0) / Marcatori: Vinicius Jr. (27, 65), Asensio (36) – Salah (51)

Real Madrid: Courtois – Lucas Vazquez, Militao, Nacho, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Asensio, Benzema, Vinicius. Antrenor: Zinedine Zidane

Liverpool: Alisson – Arnold, Kabak, Phillips, Robertson – Keita, Fabinho, Wijnaldum – Salah, Jota, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp

City, victorie chinuită cu Dortmund

Favoriți cerți în această dublă, englezii au deschis relativ repede scorul prin De Bruyne, intrând cu avantaj minim la cabine. Câteva decizii controversate ale lui Ovidiu Hațegan au complicat puțin meciul, iar Dortmund a prins tot mai mult curaj, restabilind egalitatea prin Reus. Totuși, City a dat lovitura pe final, Phil Foden înscriind în minutul 90, pentru 2-1 în favoarea trupei lui Guardiola la capătul unui meci mult mai complicat decât se așteptau fanii fostei campioane a Angliei.

Manchester City – Borussia Dortmund 2-1 (1-0) / Marcatori: De Bruyne (19), Foden (90) – Reus (84)

Man. City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden – B. Silva. Antrenor: Pep Guardiola

Dortmund: Hitz – Morey Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Knauff, Haaland, Reus. Antrenor: Edin Terzic

Sferturile continuă miercuri cu duelurile Bayern Munchen – PSG și FC Porto – Chelsea, ambele de la ora 22.