U-Banca Transilvania s-a impus convingător împotriva modestei CSM Târgu Jiu, scor 103-68, ajungând la a 18-a victorie stagională, din tot atâtea meciuri.

U-BT: Wright – Edwards – Vida – Guzman – Stipanovic

CSM Târgu Jiu: Nikolic – Rogava – Berculescu – Spurgeon – Andrejevic

Debutul a fost oarecum ciudat, după 5-0 pentru U-BT gorjenii întorcând pentru 8-9. Ulterior Clujul a venit cu o serie importantă și a încasat doar 5 puncte până la finalul sfertului de debut, pe care l-a câștigat cu 31-14.

Clujul s-a desprins la +20 scor 39-19, coș Zganec, după care au urmat minute întregi cu doar două coșuri, câte unul de ambele părți (41-22). Stipanovic și-a dus echipa din nou la peste 20 în față, 45-24, ultimul coș al primei reprize fiind semnat de Wright, la 47-26.

„Studenții” au revenit pe parchet cu o serie de 6-2, prin care s-a mărit avantajul la 53-28, ulterior Marquis Wright punctând din colț pentru 59-31. Gorjenii au găsit câteva treițe cu care n-au lăsat diferența să o ia razna (66-45), însă la fel ca în startul acestui sfert, U-BT a forțat pe final, cu un „run” de 9-0 urcând scorul la 75-45.

Minutele de final au consemnat noi puncte din partea Clujului, asta după ce defensivele s-au deschis complet, Patrick Richard stabilind scorul final, 103-68. U-BT ajunge la 18 victorii în 18 etape după turneul de acasă.

Marquis Wright (20 de puncte, 4/7 din afara arcului de cerc și 2 pase decisive, pentru U-BT) și  Stefan Andrejevic (18 puncte, 8 recuperări, pentru CSM Târgu Jiu) au fost principalii marcatori.