Liverpool și PSG completează următoarele două locuri din sferturile UCL, după prima săptămână a returului fazei optimilor.

Campioana Angliei pornea cu un avantaj de două goluri din tur, disputat tot la Budapesta, iar după primele 45 de minute părea că nemții nu vor putea întoarce soarta calificării. Salah și Mane au rezolvat în doar 3 minute jocul și cu 4-0 la general, fosta deținătoare a UEFA Champions League merge în sferturi, eliminând una dintre surprizele stagiunii precedente.

Liverpool – RB Leipzig 2-0 (0-0) / Marcatori: Salah (71), Mane (74)

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson – Fabinho, Wijnaldum, Thiago – Mane, Salah, Jota. Antrenor: Jurgen Klopp

Leipzig: Gulacsi – Adams, Mukiele, Upamecano, Klostermann – Nkunku, Kampl, Sabitzer – Forsberg, Dani Olmo, Poulsen. Antrenor: Julian Nagelsmann

Messi părăsește UCL la o zi după Cristiano Ronaldo

Cu un avantaj aproape decisiv încă din tur, când s-a impus cu 4-1 pe Camp Nou, PSG a deschis scorul prin Mbappe după jumătate de oră și decidea în totalitate soarta calificării. Messi a putut egala rapid, dar ulterior a ratat un penalty și seara Barcelonei s-a terminat cu paradele lui Keylor Navas, ce o trimit pe PSG mai departe. Astfel, la câteva ore distanță după eliminarea lui Juventus, cu CR7 în frunte, și Barca rămâne în fața televizoarelor pentru continuarea din UCL.

Paris Saint-Germain – FC Barcelona 1-1 (1-1) / Marcatori: Mbappe (30) – Messi (37)

PSG: Navas – Florenzi, Kimpembe, Marquinhos, Kurzawa – Gueye, Paredes, Verratti – Draxler, Mbappe, Icardi. Antrenor: Mauricio Pochettino

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Mingueza, Lenglet, Jordi Alba – Busquets, De Jong, Pedri – Griezmann, Messi, Dembele. Antrenor: Ronald Koeman

Liga Campionilor continuă săptămâna viitoare, când vom afla ultimele 4 calificate în sferturi.