Borussia Dortmund și FC Porto sunt primele două calificate în sferturile UEFA Champions League, într-o primă seară a retururilor cu multe goluri.

Dortmund pornea cu avantajul victoriei din Spania, 3-2 și Haaland a asigurat în mare proporție calificarea cu golul său din prima repriză. Masivul atacant norvegian a punctat și în partea secundă, stabilind un nou record al competiției. Sevilla a redus inițial din diferență, scoțând apoi in extremis un egal, dar fără să conteze, fiindcă germanii erau deja calificați.

Borussia Dortmund – FC Sevilla 2-2 (1-0) / Marcatori: Haaland (35, 54 pen.) – En-Nesyri (69 pen., 90+6)

Dortmund: Hitz – Morey, Can, Hummels, Schulz – Bellingham, Delaney, Dahoud – Hazard, Haaland, Reus. Antrenor: Edin Terzic

Sevilla: Bounou – Navas, Kounde, Carlos, Acuna – Jordan, Fernando, Rodriguez – Ocampos, En-Nesyri, Suso. Antrenor: Julen Lopetegui

Juve, incapabilă să se califice chiar și cu un om în plus

Prima surpriză a sezonului eliminatoriu intercluburi a venit din Italia, unde Juventus a intrat în dezavantaj la cabine, 0-1 și calificarea părea doar un vis. Chiesa a reușit dubla în mai puțin de 15 minute și a egalat situația la general. Cu toate că aveau un om în plus, italienii au încasat un nou gol în prelungiri, de la Sergio Oliveira, reușita ulterioară a lui Rabiot nefiind de ajuns pentru a o elimina pe Porto.

FC Porto merge în sferturi, lăsând-o pe Juventus să se concentreze doar pe campionat, după a doua eliminare la rând în faza optimilor UCL.

Juventus Torino – FC Porto 3-2 (0-1), după prelungiri / Marcatori: Chiesa (49, 63), Rabiot (117) / Sergio Oliveira (pen. 19, 115)

Juventus: Szczęsny – Cuadrado, Bonucci, Demiral, Alex Sandro – Chiesa, Arthur, Rabiot, Ramsey – Morata, Ronaldo. Antrenor: Andrea Pirlo

Porto: Marchesin – Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu – Corona, Sergio Oliveira, Uribe, Otavio – Marega, Taremi. Antrenor: Sergio Conceicao

Alte două meciuri sunt programate pentru miercuri seara, Liverpool-Leipzig și PSG-Barcelona, englezii și francezii având prima șansă la calificare după rezultatele din tur.