Campioana României, CSM Volei Alba Blaj, s-a impus în prima semifinală a Cupei României la volei feminin de la Cluj-Napoca, scor 1-3 (17-25, 22-25, 25-23, 18-25) cu CSM Târgoviște.

Adevărata finală din această ediție a avut loc în semifinale, întâlnindu-se cele mai în formă două din voleiul feminin autohton. Blajul a început extrem de bine partida, debutând cu 0-4, după care s-a desprins la 4-13, cu atacul foarte precis și cu contribuția preluărilor modeste ale adversarelor. Târgoviștea nu a emis deloc pretenții în acest act, cu toate că a revenit serios de la 9-20, Blajul închizând actul cu 17-25.

Continuarea a găsit campioana României la fel de sigură, cu 1-6 și 5-12 în startul setului secund. CSMT a început însă să-și găsească încet cadența în joc, apropiindu-se periculos la 17-18, după care însă Blajul a forțat cât era nevoie să câștige setul, scor 22-25.

Momentele bune ale fetelor lui Dragan Nesic nu au fost întâmplătoare, acestea pornind cu 8-4 în parțialul al treilea și un ușor avantaj psihologic peste Blaj. Avantajul constant de trei-patru punte s-a menținut aproape în totalitate în acest set, însă echipa din Mica Romă a egalat la 23. Puterea Blajului s-a oprit aici, și CSM Târgoviște a câștigat ultimele două puncte, pentru 25-23.

Setul pierdut a trezit campioana, care a debutat cu 3-7 și 4-8 în actul al patrulea, înainte să fie egalitate la 9. Debutul părții secunde a setului a fost al trupei din Dâmbovița, 14-11, însă Alba Blaj a revenit rapid, iar de la 17-18 a pierdut un singur punct până la final. Cu 18-25 în setul al patrulea, Blajul a câștigat meciul cu 1-3 și s-a calificat în finala Cupei României la volei feminin, unde așteaptă câștigătoarea meciului dintre CS Știința Bacău și Dinamo București (ora 17, TVR Cluj).

Heydi Casanova (25), Gergana Dimitrova (11) și Iryna Trushkina (10) au strâns cele mai mult puncte pentru CSMT, în timp ce Maja Aleksic (17), Bojana Milenkovic (16) și Ioana Baciu (15) s-au remarcat din tabăra campioanei României.