Faza optimilor a continuat cu două jocuri interesante, în care am putut asista la o primă supriză, înfrângerea lui Juventus în Portugalia, dar și recitatul ofensiv al celor de la Dortmund.

Juventus a avut parte de un început dezastruos în ambele reprize de la Porto, primind gol în primul minut de la fluierul de start, dar și la scurt timp după începerea părții secunde. Chiesa a marcat golul de oanoare al italienilor, fiind primul jucător pe lângă Cristiano Ronaldo care punctează pentru Juve în fazele eliminatorii de la sosirea lui CR7 în Torino.

Juventus cedează cu 1-2 la Porto și deși scorul e parțial favorabil, datorită golului înscris în deplasare, campioana Italiei va avea de muncă pentru a o putea elimina pe Porto din optimile UCL.

FC Porto – Juventus Torino 2-1 (1-0) / Marcatori: Taremi (1), Marega (46) – Chiesa (82)

Porto: Marchesin – Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi – Corona, Oliviera, Uribe, Otavio – Marega, Taremi. Antrenor: Sergio Conceicao

Juventus: Szczesny – Danilo, Chiellini, De Ligt, Alex Sandro – Chiesa, Bentancur, Rabiot, McKennie – Ronaldo, Kulusevski. Antrenor: Andrea Pirlo

Repriză fantastică reușită de BVB

Aflată într-un moment departe de vârful de formă, BVB a pornit aproape condusă în Spania, golul lui Suso ducând-o rapid în avantaj pe Sevilla. Dahoud și Haaland au întors apoi scorul până la pauză, cu un adevărat recital ofensiv al germanilor, atacul fiind condus de tânărul norvegian, autor a două goluri și cu pasa de gol pentru Dahoud.

Sevilla a punctat iar pe final de meci, pentru 2-3, și rămâne cu speranțe importante pentru returul din Germania, ce se anunță foarte interesant.

Sevilla – Borussia Dortmund 2-3 (1-3) / Marcatori: Suso (7), de Jong (84) – Dahoud (19), Haaland (27, 43)

Sevilla: Bono – Navas, Kounde, Carlos, Escudero – Jordan, Fernando, Rakitic – Suso, En-Nesyri, Gomez. Antrenor: Julen Lopetegui

Dortmund: Hitz – Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro – Dahoud, Can, Bellingham – Reus, Sancho – Haaland. Antrenor: Edin Terzic