Faza optimilor UEFA Champions League a debutat cu două dispute așteptate și anunțate ca fiind foarte tari. PSG a trecut lejer de Barcelona, tocmai pe terenul catalanilor, în timp ce Liverpool s-a impus împotriva surprizei de anul trecut, RB Leipzig.

Șocul optimilor, dubla dintre FC Barcelona și Paris Saint-Germain, a pornit pe Camp Nou, cu două formații mult schimbate față de ultima întâlnire memorabilă, acel 6-1 al trupei blaugrana împotriva francezilor. Deși Messi a deschis scorul din penalty (27), PSG a replicat destul de repede, la cinci minute distanță prin Mbappe.

Același superstar francez și-a dus echipa în avantaj, înainte ca Moise Kean să puncteze pentru 1-3. Scorul final a fost stabilit de Mbappe, autor al unui hattrick la Barcelona, și cu 1-4 după primul meci, formația din Hexagon este cu un pas în sferturi.

FC Barcelona – Paris Saint-Germain 1-4 (1-1) / Marcatori: Messi (27, penalty) – Mbappe (32, 65, 85), Kean (70)

Barca: Ter Stegen, Dest, Pique, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets, Pedri – Griezmann, Messi, Dembele. Antrenor: Ronald Koeman

PSG: Navas – Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa – Paredes, Gueye – Kean, Verratti, Mbappe – Icardi. Antrenor: Mauricio Pochettino

Liverpool a rezolvat meciul în cinci minute

Disputat pe teren neutru, la Budapesta, din cauza restricțiilor impuse de Germania pentru orice persoană din Marea Britanie, duelul dintre Leipzig și Liverpool promitea un spectacol ofensiv. După o primă parte în care a avut ocaziile mai clare, Liverpool a deschis scorul prin Salah, pentru ca la cinci minute distanță Mane să majoreze scorul pentru campioana Angliei. Leipzig a avut câteva oportunități de a reduce din scor, dar elevii lui Nagelsmann n-au găsit cadrul porții și Liverpool s-a impus cu 0-2 la final.

RB Leipzig – Liverpool 0-2 (0-0) / Marcatori: Salah (53), Mane (58)

Leipzig: Gulacsi – Mukiele, Klostermann, Upamecano, Adams, Sabitzer, Kampl, Angelino, Haidara, Olmo, Nkunku. Antrenor: Julian Hagelsmann

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson; Wijnaldum, Thiago, Jones; Salah, Mane, Firmino. Antrenor: Jurgen Klopp

Prima săptămână din faza optimilor continuă miercuri seara cu meciurile FC Porto – Juventus și Sevilla – Borussia Dortmund, ambele de la ora 22.