Universitatea Cluj s-a impus miercuri seara cu 2-1 (1-0) în fața trupei de Liga 1 UTA Arad în optimile Cupei României. “Șepcile roșii” devin a treia echipă din divizia secundă care se califică în sferturi, după Dunărea Călărași și Petrolul Ploiești.

Chiar dacă pe hârtie pornea cu șansa a doua, fiind la primul meci oficial din 2021, Universitatea Cluj a început curajos partida, iar Sergio Ribeiro a fost creierul din spatelor primelor două ocazii importante, irosite însă de Pîrvulescu (2) și Ogbu (4). În ciuda posesiei superioare, UTA nu s-a apropiat prea mult de poarta Clujului în cele 10 minute de debut, timp în care Negrean și-a încercat norocul de la distanță (11), șutul trecând pe lângă. Pe atacul următor, Taub a avut un șut-centrare cu care l-a surpins pe Balauru, goalkeeper-ul arădean scoțând de sub bară în corner.

UTA ține de balon fără să aibă mari ocazii

Avântul din start s-a potolit pe parcurs, iar duelurile au început să se dea la mijlocul terenului, “U” ținând-o pe adversară departe de buturile lui Muțiu. Isac (27) a avut oportunitatea să execute două cornere la rând, cel din urmă ajungând la Florin Ilie, care a trimis din câțiva metri direct în brațele lui Muțiu.

Portarul clujean a fost încercat din nou trei minute mai târziu, când după centrarea lui Vorobjovas, Miculescu a lovit balonul cu capul din 13 metri, însă plonjonul lui Muțiu a fost de ajuns să păstreze tabela imaculată.

Ogbu, surpriza din atac, înscrie la debut

Aflat la debutul în tricoul alb-negru și la primul meci după 18 luni de pauză, Derick Ogbu și-a transformat a doua ocazie serioasă în gol. Africanul a primit o pasă de la Sergio Ribeiro, care fusese blocat în careu, iar după o pivotare lângă Rrumbullaku a înscris în poarta lui Balauru (32). Universitatea deschidea pe merit scorul, 1-0, fiind formația mai periculoasă în prima parte.

UTA a încercat să egaleze înainte de pauză, însă principala oportunitate, lovitura liberă trimisă de Hora (35) a fost respinsă cu ușurintă de Vlad Muțiu, și “studenții” au intrat în avantaj minim la cabine.

Schimbări ofensive fără efect pentru arădeni

Conduși pe tabelă de o divizionară secundă, cei din staff-ul UTA-ei au apelat la noi forțe ofensive, prin introducerea atacanților Liviu Antal și Adrian Petre. Cel din urmă a revenit la Arad, recent, după ce s-a despărțit de FCSB, sosind la UTA liber de contract. Tot alb-negrii au avut prima oportunitate a reprizei, prin Sergio Ribeiro, al cărui execuție din lovitură liberă s-a oprit în brațele lui Balauru.

Energia proasptă din atac pentru UTA s-a resimțit în minutul 55, când Petre a deviat cu latul un balon spre Antal, acesta fiind talonat de Luchin în încercarea de a egala, mingea reluată din cădere ducându-se pe lângă bară.

Penalty solicitat de oaspeți. Ribeiro decide jocul

Oaspeții s-au aflat în preajma porții la intrarea în ultimele 20 de minute, iar după un corner de pe dreapta balonul a ajuns la Rusu, care a încercat să recentreze, dar Filip a blocat, jucătorul arădean solicitând henț. Pe reluări s-a văzut că fața a fost partea “vinovată”, iar arbitrul Iulian Călin a acordat mingea clujenilor.

Sergio Ribeiro a avansat la 18 metri de poartă, centrând din lateral stânga în jurul careului mic, unde Răuță s-a întins să reia cu capul, dar nu a ajuns, însă a fost de ajuns cât să-l păcălească pe portartul celor de la UTA, iar balonul a intrat în poartă. Cu 2-0 pe tabelă, Universitatea și-a asigurat într-o mare proporție calificarea în sferturile competiției.

Arădenii au atacat, cu cuțitul la os, să marcheze măcar golul de onoare, dar nici Antal (77), nici Roger Figueira (80) nu l-au putut învinge pe Muțiu. A punctat în schimb Adrian Petre, chiar la ultima fază a jocului, după ce în minutul 91 a trimis în bară dintr-o lovitură liberă. Atacantul UTA-ei a fentat trei adversari și a înscris la colțul lung, stabilind scorul final, 2-1 pentru “U”. Clujenii se califică în sferturile de finală, unde vor avea ocazia să întâlnească o altă formație de Liga 1.

FC Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1 (1-0) / Marcatori: Derick Ogbu (32), Sergio Ribeiro (73) / Adrian Petre (90+5)

Au arbitrat Iulian Călin (Ștefănești, Argeș – la centru) respectiv asistenții Marius Bobe (Videle, Teleorman) și Mihăiță Necula București)

“U” Cluj (4-2-3-1): Muțiu – Dican, Luchin, Răuță, Taub – Acka, Negrean (Filip ’58) – Golan (Chacana ’74), Ribeiro (Ștefănescu ’89), Pîrvulescu (Meșter ’89) – Ogbu (Gavra ’58). Antrenor: Costel Enache

UTA (4-4-2): Balauru – Shlyakov, Melinte, Ilie, Rrumbullaku – Miculescu (Ad. Petre ’46), Isac, Vorobjovas (Roșu ’80), Buhăcianu (Rusu ’60) – C. Rus (Antal ’46), Hora (Roger Figueira ’71). Antrenor: Alin Pînzaru