SCM U Craiova s-a impus lejer în fața Stelei în primul meci al turneului de la Cluj-Napoca, scor 89-75. Primul sfert a fost singurul în care oltenii au fost conduși pentru mai multe minute pe tabelă.

Craiova: Filipovic – Diculescu – Henson – Pratt – Vucic

CSA Steaua: Mandache – Coconea – Creek – O’Brien – Gavrilă

Steaua a pornit mai bine și a condus cu 0-4 sau 2-6, dar mai apoi Craiova a reîntors soarta primului sfert în favoarea sa, 11-6. Valorile s-au echilibrat în a doua parte a sfertului de debut, iar Steaua a fost cea care a luat parțialul cu 20-21.

Bucureștenii au condus ultima dată la 25-29, după care Goran Filipovic și compania s-au pus la controlul partidei, pentru a intra la pauza mare cu 40-34. Craiova și-a continuat run-ul și în debutul sfertului al treilea, ajungând să-și mărească avantajul până la 61-41.

Steaua a revenit la sub 20 de puncte între, 61-47, dar nu a avut puterea să pună mai multe probleme în acest sfert, pe care oltenii l-au terminat cu 18 puncte avantaj, scor 68-50. Ultimul act a fost la discreția lui John O’Brien, americanul din tabăra militarilor având o mână fierbinte din afara arcului de cerc, apropiindu-și echipa la doar trei posesii, 74-67. Dragoș Diculescu a liniștit total jocul pe final, aducând victoria pentru Craiova, scor 89-75.

Diculescu a fost principalul marcator al Craiovei, cu 23 de puncte (4/6 de afară), 3 recuperări și 3 pase decisive, fiind urmat de Goran Filipovic (22 de puncte, 4 recuperări, 8 pase decisive) și Mate Vucic (14 puncte, 12 recuperări). Din tabăra Stelei au ieșit în evidență John O’Brien (23 de puncte, 3/4 de la distanță, 11 recuperări), Andrei Mandache (21 de puncte, 6 recuperări, 7 assist-uri, 6 intercepții) și Radu Vîrna (15 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive).

Craiova va juca mâine, 15 ianuarie, cu U-BT Cluj-Napoca (ora 19.30), în timp ce pe Steaua o așteaptă “eternul derby” cu Dinamo (ora 16.30).