România ratează calificarea în semifinalele Euro în urma meciului disputat contra Croația, încheiat cu scorul 20-25. Româncele au reușit să își aducă un avans de 4 goluri în prima repriză, dar croatele reușesc rapid să întoarcă scorul în favoarea lor.

Scorul este deschis de croate în minutul 3 prin golul marcat de Micijevic, dar româncele reușesc să egaleze rapid prin Cristina Neagu. Denisa Dedureușește 3 parade fantastice, iar Neagu reușește să aducă scorul la 4-2. Ostase reușește un gol impresionant fiind cu spatele la poarta adversă, iar mingea trece printre picioarele portarului advers.

În minutul 22 croatele trec în frunte pe tabelă după ce reușesc să marcheze 5 goluri consecutiv. Jezic înscrie cel de-al 7-lea gol consecutiv al Croației, româncele nereușind să marcheze în acest interval. Scorul la pauză este 10-15.

În cea de-a doua parte româncele reușesc să se apropie la două goluri de croate, dar poziționarea și marcajul naționalei României nu a reușit să facă față Croației. Blazevic marchează ultimul gol am partidei, iar meciul se termină cu scorul 20-25, România ratând calificarea în semifinale.

CROAȚIA – ROMÂNIA 25-20 (14-10) / Au arbitrat Viktoriia Alpaidze și Tatyana Berezkina (Rusia)

Croația: Pijevic, Besen – portari; Blazevic 7 goluri, Micijevic 4, Jezic 4, L. Kalaus 4, Krsnik 2, Mamic 2, Simara 1, Debelic 1. Antrenor: Nenad Sostaric

România: Dedu, Dumanska – portari; Neagu 6 goluri, Buceschi 5, Ostase 3, Polocoșer 2, Seraficeanu 2, Laslo 1, Iuganu 1. Antrenor: Bogdan Burcea