S-au disputat şi ultimele meciuri rămase din anul 2020 pentru UCL, fără vreun rezultat neaşteptat şi cu calificări în fazele eliminatorii predictibile.

Condamnată să câştige pentru a se califica din cea mai echilibrată grupă, Realul s-a achitat sarcinii şi Benzema a marcat o dublă în prima repriză pentru a linişti situaţia. Ajutată şi de remiza albă din duelul Inter-Şahtior, Borussia Monchengladbach nu a avut de ce să tragă şi s-a calificat cot la cot cu formaţia madrilenă în optimile UCL.

Aşa se face că remiza albă de la Milano a venit într-un moment prost pentru Inter şi Şahtior, italienii fiind eliminaţi total din cupele europene, în timp ce minerii îşi vor continua aventura în Europa League.

Real Madrid – Borussia Monchengladbach 2-0 (2-0) / Goluri: Benzema (9, 32)

Real: Courtois – Vazquez, Ramos, Varane, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr. Antrenor: Zinedine Zidane

BMG: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Wendt – Kramer – Thuram, Neuhaus – Stindl – Plea, Embolo. Antrenor: Marco Rose

Atletico trece şi ea de grupe

Mult mai complicată se anunţa partida celor de la Atletico Madrid cu Salzburg, cu toate că austriecii au revenit în cărţile calificării abia în urma etapei trecute. Hermoso a deschis scorul cu cinci minute înainte de pauză şi Atleti şi-a putut menţine avantajul pe toată durata partidei, scorul fiind închis ded Carrasco pe final de meci.

Trupa lui Cholo Simeone termină pe locul secund în grupă, după Bayern, singura echipă care a bătut-o pe Atletico în sezonul acesta, indiferent de competiţie.

FC Salzbrurg – Atletico Madrid 0-2 (0-1) / Goluri: Hermoso (39), Carrasco (86)

Salzburg: Stankovic – Kristensen, Andre Ramalho, Wober, Ulmer – Junuzovic – Mwepu, Berisha, Szoboszlai – Daka, Koita. Antrenor: Jesse Marsch

Atl. Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Hermoso – Llorente, Saul, Koke, Carrasco – Suarez, Joao Felix. Antrenor: Diego Simeone

Rezultatele serii

Ajax Amsterdam – Atalanta Bergamo 0-1 (0-0) / Gol: Muriel (85)

FC Midtyjlland – Liverpool 1-1 (0-1) / Goluri: Scholz (62, penalty) / Salah (1)

Paris Saint-Germain – Istanbul Basaksehir 5-1 (3-0) / Goluri: Neymar (21, 38, 50), Mbappe (42 penalty, 62) / Topal (57)

Bayern Munchen – Lokomotiv Moscova 2-0 (0-0) / Goluri: Sule (63), Choupo-Moting (80)

Inter Milano – Şahtior Donetsk 0-0

Manchester City – Olympique Marseille 3-0 (0-0) / Goluri: Torres (48), Aguero (77), Alvaro (90, autogol)

Olympiacos Pireu – FC Porto 0-2 (0-1) / Goluri: Otavio (10, penalty), Uribe (77)

În urma acestor rezultate s-au calificat în optimile UCL formaţiile Bayern Munchen, Atletico Madrid, Real Madrid, Borussia Monchengladbach, Manchester City, FC Porto, Liverpool şi Atalanta. În Europa League vor merge FC Salzburg, Şahtior Donetsk, Olympiacos Pireu şi Ajax Amsterdam.