Prima partea a ultimei etape din faza grupelor UEFA Champions League a adus nu doar duelul mult așteptat dintre Messi și Cristiano Ronaldo, ci și eliminarea lui Manchester United sau scandalul de la PSG-Basaksehir.

Duelul direct pentru primul loc în grupa G a avut o însemnătate aparte, pe lângă disputa dintre două rivale istorice cum sunt Barcelona și Juventus, fanii fotbalului au putut asista și la duelul dintre cei mai mari fotbaliști ai secolului XXI, Leo Messi și Cristiano Ronaldo.

Italienii au avut câștig de cauză pe Camp Nou, starul portughez marcând două dintre cele trei goluri ale formației sale și astfel Juve a câștigat grupa.

FC Barcelona – Juventus Torino 0-3 (0-2) / Goluri: Ronaldo (13, 52 ambele din penalty), McKennie (20)

Barca: ter Stegen – Dest, Araujo, Lenglet, Alba – Pjanic, de Jong – Trincao, Messi, Pedri – Griezmann. Antrenor: Ronald Koeman

Juve: Buffon – Danilo, Bonucci, de Ligt – McKennie, Arthur – Cuadrado, Ramsey, Alex Sandro – Morata, Ronaldo. Antrenor: Andrea Pirlo

United, din liderul grupei direct în Europa League

Probabil surpriza ediției din acest an a grupelor UCL, dacă nu luăm în calcul posibilitatea eliminării și Realului după meciurile de miercuri seara, o reprezintă ratarea calificării din partea lui Manchester United. Asta după ce englezii conduceau grupa cu 9 puncte din tot atâtea posibile la finalul turului!

Meciul din Germania a început perfect pentru Leipzig, care a făcut rapid 2-0 și chiar a avut un gol anulat în minutul 30. Cu 20 de minute înainte de final s-au dus la 3-0 și revenirea diavolilor la 3-2 nu a mai schimbat cu nimic soarta calificării.

În celălalt joc al grupei, dintre PSG și Istanbul Basaksehir au intervenit unele probleme din cauza unui comentariu nefericit al arbitrului de rezervă Colțescu la adresa unui oficial de pe banca turcilor. Jocul se va relua azi, de la ora 19.55, de la scorul de 0-0 și din minutul 14 al partidei.

RB Leipzig – Manchester United 3-2 (2-0) / Goluri: Angelino (2), Haidara (13), Kluivert (69) / Bruno Fernandes (80, penalty), Konate (82, autogol)

RB Leipzig: Gulacsi – Mukiele, Konate, Orban, Angelino – Sabitzer, Haidara, Kampl – Nkunku, Forsberg – Olmo. Antrenor: Julian Nagelsmann

Man. UTD: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw – McTominay, Matic – Greenwood, Fernandes, Telles – Rashford. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Rezultatele serii

Lazio Roma – Club Brugge 2-2 (2-1) / Goluri: Correa (12), Immobile (27, penalty) / Vormer (15), Vanaken (76)

Zenit St. Petersburg – Borussia Dortmund 1-2 (1-0) / Goluri: Driussi (16) / Piszczek (68), Witsel (78)

Chelsea Londra – FC Krasnodar 1-1 (1-1) / Goluri: Jorginho (28, penalty) / Cabella (24)

Dinamo Kiev – Ferencvaros Budapesta 1-0 (0-0) / Gol: Popov (60)

Stade Rennais – Sevilla 1-3 (0-2) / Goluri: Rutter (86, penalty) / Kounde (32), En Nesyri (45+3, 81)

În urma acestor rezultatea s-au calificat mai departe în UCL echipele Chelsea, Sevilla, Borussia Dortmund, Lazio, Juventus, Barcelona, RB Leipzig și PSG. În Europa League vor merge FC Krasnoda, Club Brugge, Dinamo Kiev și Manchester United.