Bistosh

News Website

Manchester United “șterge pe jos” cu Leipzig. Juventus a avut trei goluri anulate prin VAR + Toate rezultatele serii

Răsturnări de scor, implicarea arbitrajului video și scorul etapei, asta ne-a oferit seara de Champions League.

Deși nu a fost vorba pentru prima dată în istoria întâlnirilor directe dintre Messi și Ronaldo un duel în faza grupelor, din cauza testelor pozitive de coronavirus ale portughezului, meciul a adus câteva ocazii mari.

Mai întâi Griezmann putea puncta pentru Barca în minutul 2, pentru ca în cele din urmă golul să vină prin Dembele (14). Ghinionul a urmărit-o pe Juve, care a avut două reușite anulate pentru offside, ambele cu Morata la finalizare.

Nici a treia reușită nu a fost cu noroc pentru Juventus, lui Morata fiindu-i anulat un nou gol pentru offside, cu revederea fazei prin VAR.

Egalarea fiind refuzată de atâtea ori, italienii au fost nevoiți să se apere pentru a evita noi goluri încasate. Messi și Griezmann au semnat noi ocazii pentru catalani, dar fără să se înscrie.

Seara ghinionistă pentru elevii lui Pirlo s-a încheiat cu eliminarea lui Demiral, după al doilea galben și un penalty transformat de Leo Messi pentru 0-2 la final.

Juventus – Barcelona 0-2 (0-1) / Goluri: Dembele (14), Messi (90+1)

Juve: Szczesny – Danilo, Bonucci, Demiral – Kulusevski, Rabiot, Bentancur, Cuadrado – Dybala, Morata, Chiesa. Antrenor: Andrea Pirlo

Barca: Neto – Alba, Lenglet, Araujo, Roberto – de Jong, Pjanic – Dembele, Pedri, Griezmann – Messi. Antrenor: Ronald Koeman

“Master” Rashford și acceleratul United din Manchester

Cu nemții de la RB Leipzig dominând la capitolul posesie, United avea nevoie să marcheze la prima posibilă șansă, ceea ce s-a și întâmplat. Englezul de 19 ani, Mason Greenwood l-a învins pe Gulacsi din pasa lui Pogba și i-a dus pe englezi în avantaj pe Old Trafford.

La fel ca și în precedanta partidă cu implicații englezești, și de această dată a fost nevoie de VAR pentru a valida golul “diavolilor roșii”.

Salvată de portarul spaniol De Gea la o fază cu Upamecano în prim plan, Manchester United a închis socotelile în decurs de două minute. Marcus Rashford a reușit o dublă (76 și 78), pentru a face 3-0, într-unul dintre rezultatele neașteptate ale serii, cel puțin ca diferență de scor.

Până la final Anthony Martial a transformat o lovitură de pedeapsă și Rashford a reușit hattrick-ul prin care a stabilit scorul final, 5-0. United pornește perfect în actuala stagiune, cu două victorii și golaveraj +6.

Manchester United – RB Leipzig 5-0 (1-0) / Goluri: Greenwood (21), Rashford (76, 78, 90+2), Martial (87, penalty)

Man. UTD: De Gea – Shaw, Maguire, Lindelof, Wan-Bissaka – Fred, Matic – van de Beek, Pogba, Greenwood – Martial. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Leipzig: Gulacsi – Halstenberg, Upamecano, Konate, Henrichs – Kampl – Angelino, Forsberg, Olmo, Nkunku – Poulsen. Antrenor: Julian Nagelsmann

Primul punct “alb-verde” maghiar după 25 de ani

Revenirea pe propriul teren în grupele Ligii Campionilor după 25 de ani nu a fost de bun augur pentru Ferencvaros. Campioana Ungariei s-a văzut condusă din prima repriză cu două goluri, după un penalty transformat de Tsygankov și un contraatac dus la capăt cu finalizarea lui De Pena.

În urma unei posesii prelungite și cu un atac așezat, Ferencvaros a redus din diferența, Tokmac Nguen (59) învingându-l pe Boyko cu un șut plasat ce a ricoșat în poartă din bara dreaptă.

Ultimele minute ale meciului au fost la discreția maghiarilor, cu un om în plus pe teren izbutind egalarea, prin Frank Boli (90) și au scos maximul din jocul cu echipa antrenată de Mircea Lucescu. Returul va decide cel mai probabil ocupanta poziției a treia în grupa din care fac parte Barcelona și Juventus.

Ferencvaros – Dinamo Kiev 2-2 (0-2) / Goluri: Tokmac (59), Boli (90) / Tsygankov (28, penalty), De Pena (41)

FTC: Dibusz – Heister, Kovacevic, Blazic, Lovrencsics – Kharatin, Somalia – Siger – Tokmac, Isael, Zubkov. Antrenor: Serghei Rebrov

D. Kiev: Boyko – Karavaev, Popov, Zabarnyi, Kedziora – Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyy – De Pena, Supriaga, Tsygankov. Antrenor: Mircea Lucescu

Celelalte rezultate:

Club Brugge – Lazio 1-1 (1-1) / Goluri: Vanaken (42) / Correa (14)

Borussia Dortmund – Zenit St. Petersburg 2-0 (0-0) / Goluri: Sancho (78, penalty), Haaland (90+1)

Sevilla – Stade Rennais 1-0 (0-0) / Gol: de Jong (56)