Bistosh

News Website

Recital fotbalistic marți seara în Champions League. Goluri multe și răsturnări de scor în trei dintre partide

Seara de Champions League a continuat cu meciuri în care s-a marcat, ieșind în evidență remizele cu 4 goluri de la Bergamo și Monchengladbach, pe lângă victoria celor de la Atletico Madrid.

După cum era de așteptat, două echipe ofensive au produs ocazii și au jucat fotbal, iar golurile nu au ezitat să apară. Nu a fost să fie pentru Atalanta în prima repriză, ci pentru Ajax, în tolba căreia au adăugat două reușite Dusan Tadic și Lassina Traore pentru 0-2 liniștitor la pauză.

Replica nu s-a lăsat așteptată mult, iar Atalanta care se aflase în fața unei noi posibile înfrângeri, a treia din ultimele patru jocuri, a redus din diferență prin Duvan Zapata (54).

Nici 20 de minute nu au trecut din repriza secundă și Atalanta a anulat avantajul “lăncierilor”, Duvan Zapata (60) aflându-se la capătul unui contraatac dus de Pasalic. Vârful columbian nu i-a dat vreo șansă lui Onana, pe care l-a executat la vinclu.

În urma egalării, olandezii au ratat două mari ocazii, dar au fost iertați în același timp de un penalty. Ruslan Malinovsky a avut ocazia să producă remontada pentru Atalanta, dar șutul său din minutul 90 a trecut de puțin deasupra și a rămas remiza, 2-2.

Atalanta – Ajax Amsterdam 2-2 (0-2) / Goluri: Zapata (54, 60) / Tadic (30), Traore (38)

Atalanta: Sportiello – Djimsiti, Romero, Toloi – Gosens, Freuler, Pasalic, Hateboer – Gomez, Ilicic – Zapata. Antrenor: Gian Piero Gasperini

Ajax: Onana – Tagliafico, Blind, Schuurs, Mazraoui – Gravenberch, Tadic, Klaasen – Neres, Traore, Antony. Antrenor: Erik Ten Hag

Atletico Madrid își revine după “dușul rece” cu Bayern

Cu ocaziile mari de la început, Atletico a deschis scorul aproape de trecerea primei jumătăți de oră, prin Llorente. Diferența putea fi majorată câteva minute mai târziu tot de același spaniol.

Cum la acest nivel orice șansă irosită se poate întoarce împotriva ta, Dominik Szoboszlai a restabilit egalitea cu cinci minute înaintea intrării la cabine.

Salzburg chiar a preluat conducerea aproape imediat după pauză, prin Berisha (47), dar austriecii nu s-au bucurat mult timp de avantaj. Joao Felix a restabilit egalitea, 2-2, la cinci minute distanță, din pasa lui Correa.

Cu puțin timp rămas din meci, Joao Felix a ieșit din nou la rampă și l-a executat pe Stankovic din 8 metri (3-2), aducând golul ce decidea soarta meciului în favoarea spaniolilor.

Atletico Madrid – FC Salzburg 3-2 (1-1) / Goluri: Llorente (29), Joao Felix (52, 85) / Szoboszlai (40), Berisha (47)

Atletico: Oblak – Renan Lodi, Felipe, Savic, Trippier – Llorente, Herrera, Koke, Correa – Suarez, Joao Felix. Antrenor: Diego Simeone

Salzburg: Stankovic – Ulmer, Wober, Andre Ramalho, Kristensen – Szoboszlai, Junuzovic, Camara, Mwepu – Berisha, Daka. Antrenor: Jesse Marsch

Realul evită eșecul abia în ultimele secunde

Reprizele modeste, deși acum nu a fost neapărat cazul, prin pricina ocaziilor create, continuă pentru Real Madrid în Ligă. După 0-3 săptămâna trecută în Ucraina la finalul primului mitan, acum madrilenii s-au văzut conduși de Monchengladbach prin reușita fiului lui Lilian Thuram, Marcus.

Același francez a majorat diferența (58), într-un act secund început cu forcing-ul ofensiv al Madridului, cu ocazii ratate de Asensio și Vinicius Junior.

Ceea ce părea o nouă seară cununată cu eșec pentru Real a devenit un final de vis. Mai întâi Benzema a redus din diferență, iar în prelungirile meciului Casemiro a restabilit egalitatea, 2-2. A fost un punct muncit scos de trupa lui Zidane, în timp ce Gladbach pierde de neînțeles jocul din mână în câteva minute.

Borussia Monchengladbach – Real Madrid 2-2 (1-0) / Goluri: Thuram (33, 58) / Benzema (87), Casemiro (90+3)

BMG: Sommer – Bensebaini, Elvedi, Ginter, Lainer – Kramer – Neuhaus, Hofmann – Stindl – Thuram, Plea. Antrenor: Marco Rose

Real: Courtois – Mendy, Varane, Ramos, Vazquez – Valverde, Casemiro, Kroos – Vinicius Jr., Benzema, Asensio. Antrenor: Zinedine Zidane

Celelalte rezultate:

FC Porto – Olympiacos Pireu 2-0 (1-0) / Gol: Vieira (11), Sergio Oliveira (85)

Olympique Marseille – Manchester City 0-3 (0-1) / Gol: Torres (18), Gundogan (76), Sterling (81)

Liverpool – Midtjylland 2-0 (0-0) / Gol: Jota (55), Salah (90+2, penalty)