Bistosh

News Website

Bayern merge “ceas” în Liga Campionilor. Inter, incapabilă să treacă de portarul Trubin

Etapa a doua din Liga Campionilor a adus primele dispute de grupele A și B. Bayern Munchen își menține parcursul perfect în UCL de după apariția Covid-19, iar Șahtior și Inter au oferit un “scor alb”.

Campioana Europei în exercițiu nu a avut emoții pe durata primei părți în Rusia, în partida condusă la centru de românul Istvan Kovacs. După ce Lewandowski și-a trecut în cont prima ocazie mare a meciului, cu o lovitură de cap nu tocmai punctuală (8), a venit și deschiderea scorului.

Pe un atac așezat, Tolisso l-a găsit cu o diagonală perfectă pe Pavard în dreapta, francezul a recentrat în careu, iar Leon Goretza a punctat pentru 0-1 (min. 13). O singură ocazie mare a mai fost în primele 45 de minute, tot de partea nemților, când Kingsley Coman a trimis alături din interiorul careului.

Joaca cu ocaziile puteau să fie costisitoare pentru Bayern, care în loc să facă 0-2 a fost egalată spectaculos de Miranchuk, după un balon venit ideal din dreapta, în forță.

Kimmich a restabilit normalitatea pe tabelă în nici 10 minute, 1-2 pentru bavarezi, scor care s-a menținut până la final. Bayern bifează a doua victorie din grupa A, după 4-0 în prima etapă cu Atletico Madrid.

Lokomotiv Moscova – Bayern Munchen 1-2 (0-1) / Goluri: Miranchuk (70) / Goretzka (13), Kimmich (79)

Lokomotiv: Guilherme – Rybus, Cerqueira Paim, Corluka, Zhivoglyadov – Miranchuk, Kulikov, Ignatjev – Smolov, Krychowiak – Ze Luis. Antrenor: Marko Nikolic

Bayern: Neuer – Hernandez, Alaba, Sule, Pavard – Goretzka, Kimmich – Coman, Tolisso, Muller – Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick

Trubin, eroul Șahtiorului

Repriza Inter-ului a sunat mai mult despre ratările lui Romelu Lukaku, sau dintr-o altă perspectivă, despre inspirația portarului Trubin. Atacantul belgian a irosit trei ocazii de gol pentru formația sa, Nicolo Barella fiind de asemenea la un pas de deschiderea scorului. Chiar și așa la cabine s-a intrat cu scor nul.

Intensitatea partidei a scăzut după revenirea pe gazon, doar Inter ratând alte două noi șanse prin Lautaro Martinez și Lukaku, dar de fiecare dată Trubin nu a avut emoții. Gazdele scot un punct prețios și rămân pentru moment liderii grupei B, cu 4 puncte.

Șahtior Donetsk – Inter Milano 0-0 (0-0)

Șahtior: Trubin – Korniienko, Bondar, Khocholava, Dodo – Maycon, Marlos – Solomon, Antonio, Tete – Dentinho. Antrenor: Luis Castro

Inter: Handanovic – Bastoni, de Vrij, D’Ambrosio – Young, Vidal, Brozovic, Barella, Hakimi – Martinez, Lukaku. Antrenor: Antonio Conte