Bistosh

News Website

Real Madrid nu a reușit remontada și pierde cu Șahtior. Salzburg și Lokomotiv Moscova au dat-o la pace

Seara meciurilor din prima etapă a grupelor UEFA Champions League a continua, producându-se și prima mare surpriză a noii ediții.

Calculele hârtiei o dădeau favorită pe Real, în pofida absențelor importante, precum Sergio Ramos, Dani Carvajal sau Martin Odegaard. Asensio a pus în pericol prima dată poarta (5), dar Trubin i-a ghicit intenția.

Au urmat momentele “minerilor”, care au ratat mai întâi prin Marlos (14). Tete a deschis scorul (29), iar diferența a fost rapid majorată printr-un autogol din partea lui Varane (33).

Oaspeții au îngenuncheat Madridul până la pauză, Solomon făcând 0-3 cu puțin timp înaintea intrării la cabine.

Modric (54) a dat startul revenirii trupei lui Zidane, cu un șut superb din afara careului, după ce a evitat doi adversari.

Intrat cu doar câteva secunde înainte, Junior Vinicius a recuperat un balon la 25 de metri de careul adversarilor și l-a învis pe Trubin, 2-3, aducând-o pe Real Madrid înapoi în joc.

A urmat asediul spaniolilor, care au fost la un pas să egaleze la 3 în prelungiri, dar golul lui Valverde a fost anulat pentru offside după consultarea arbitrajului video.

Real Madrid – Sahtior Donetsk 2-3 (0-3) / Goluri: Modric (54), Junior Vinicius (59) / Tete (29), Varane (33, autogol), Solomon (42)

Real: Courtois – Marcelo, Varane, Militao, Mendy – Valverde, Casemiro, Modric – Asensio, Jovic, Rodrygo. Antrenor: Zinedine Zidane

Sahtior: Trubin – Korniienko, Bondar, Khocholava, Dodo – Maycon, Marlos – Solomon, Antonio, Tete – Dentinho. Antrenor: Luis Castro

Goluri multe și spectaculoase în Austria

Ceea ce pare la prima vedere mai mult un meci de Europa League, duelul dintre Salzburg și Lokomotiv Moscova a adus ocazii multe de gol în prima parte, cu rușii aflându-se în avantaj inițial, prin reușita lui Eder (19).

Maghiarul Szoboszlai a egalat în ultimul minut al primei reprize (1-1), la capătul unei prime părți mai bune pentru austrieci.

Junozovic și-a dus trupa în avantaj la cinci minute de la reluare (2-1), iar Sekou Koita putea face 3-1, dar a trimis în bară.

În loc să se distanțeze pe tabelă, Salzburg s-a văzut egalată de Zhivoglyadov (75), iar Lokomotiv pleacă cu un punct dintr-o deplasare dificilă.

FC Salzburg – Lokomotiv Moscova 2-2 (1-1) / Goluri: Szoboszlai (45), Junuzovic (50) / Eder (19), Zhivoglyadov (75)

Salzburg: Stankovic – Ulmer, Wober, Andre Ramalho, Vallci – Szoboszlai, Camara, Junuzovic, Mwepu – Koita, Daka. Antrenor: Jesse Marsch

Lokomotiv: Guilherme – Rybus, Corluka, Cerqueira Paim, Zhivoglyadov – Miranchuk, Kulikov, Krychowiak, Zhemaletdinov – Smolov, Eder. Antrenor: Marco Nikolic