Bistosh

News Website

Unirea Dej – Universitatea Cluj 0-2: Clujenii se califică pentru etapa a 4-a a Cupei României

Clujenii s-au impus în fața trupei din Dej în turul 3 al Cupei României. Meciul a fost disputat pe Cluj Arena, Unirea Dej fiind însă gazda meciului.

„Studenții” au deschis scorul în minutul 16 prin golul marcat de Sergio Ribeiro în meciul său de debut la Universitatea Cluj. În minutul 17 clujenii au mai avut o ocazie creată de Pop, dar mingea a lovit bara.

Sergio Ribeiro, debutant la clubul Universitatea Cluj

La pauză Segev este scos din teren iar Tamaș îi preia locul. Acesta a revenit pentru prima oară în teren după accidentarea suferită în meciul cu Aerostar Bacău.

Pop reușește să dubleze avantajul clujenilor în minutul 50 cu un șut de la 16 metri. Taub vede cartonașul galben în urma unei intervenții dure, iar arbitrul acordă penalty. Gavra execută slab penalty-ul și ratează.

Meciul se termină cu scorul 0-2 în favoare clujenilor care se califică în turul 4 al Cupei României

Echipele de start:

Unirea Dej: Papp, I. Rus, Kereki (C), Vomir, A. Papp, A. Blaj, Chira, Frăsineanu, Ciocan, A. Pop, F. Blaj

Rezerve: Todorean, Peter, Pop, Sabo, Farcaș, Giurgean, Lucan, Mate

Antrenor: Dragoș Militaru

„U” Cluj: Vîtcă, Rus, Telcean, A. Mureșan (C), Taub, Novac, Segev (Tamaș), A. Pop, S. Ribeiro, D. Mâneran (Moraru), Cr. Gavra

Rezerve: Gorcea, Tamaș, Ilieș, Dican, Barbu, Negrean, Ștefănescu, Roskopf, Moraru

Antrenor: Costel Enache