Bistosh

News Website

România – Irlanda de Nord 1-1: Românii ratează vitoria în primul meci din grupele Ligii Națiunilor

Partida disputată între România și Irlanda de Nord s-a terminat la egalitate, după golurile lui Pușcaș și Whyte. Partida a fost disputată pe Arena Națională, vineri, 4 septembrie 2020, începând cu ora 21:00, Mirel Rădoi debutând ca selecționer al națioanelei.

Scorul este deschis de golul lui George Pușcaș, din assist-ul lui Vlad Chiricheș, în minutul 26. Alibec cere penalty după duelul cu Lewis în minutul 28, dar jocul este continuat. Magennis vede al doilea cartonaș galben în minutul 39, după ce îl lovește cu cotul pe Maxim, și este eliminat.

Cicâldău reușește să îi trimită, în minutul 54, mingea lui Pușcaș, care însă nu reușește să înscrie în fața portarului advers. Hanca reușește să preia mingea de la un adversar în minutul 63, dar șutul trece pe lângă poartă.

Bancu reușește să trimită balonul în fața porții, mingea fiind interceptată de Evans, care este aproape de un autogol, fiind salvat însă de bară. Whyte marchează pentru irlandezi în minutul 86, printr-o lovitură de cap, după ce trece de Toșca în duelul aerian. Românii încearcă o replică asupra golului lui Evans, dar Alibec lovește puternic bara.

Meciul se termină la egalitate, românii pierzând 2 puncte importante în clasament.

Echipe de start:

România: 12. Tătărușanu, 4. Hanca, 6. Chiricheș, 3. Toșca, 11. Bancu, 10. Maxim, 22. Cicâldău, 23. Stanciu – 14. Hagi – 9. Pușcaș, 7. Alibec.
Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 2. Crețu, 5. Nedelcearu, 8. Nistor, 13. Ștefan, 15. Burcă, 17. Deac, 18. Coman, 19. Iancu, 20. Buș, 21. Grigore

Irlanda de Nord: 1. Peacock-Farrell, 17. McNair, 20. Cathcart, 4. Ballard, 14. Dallas, 8. Davis, 13. Evans, 3. Lewis, 21. Magennis, 16. Washington, 6. Saville.
Selecționer: Ian Baraclough
Rezerve: 12. McGovern, 23. Carson, 2. Smith, 5. McLaughlin, 7. McGinn, 9. Boyce, 10. Lafferty, 11. Ferguson, 15. Thompson, 18. Whyte, 19. Cooper, 22. Lavery