Bistosh

News Website

Chindia îi strică redebutul pe bancă lui Cosmin Contra

Chindia Târgoviște s-a impus în ultimul meci al etapei a doua din Liga 1, în fața lui Dinamo, cu 1-0. Singurul gol a fost marcat de Florea în prelungirile primei reprize.

Încă din primul minut al jocului, Dinamo a solicitat un penalty, la un presupus henț făcut de Ioniță, dar pe reluare s-a văzut că balonul l-a lovit în figură pe jucător.

Chindia a semnat prima ocazie mare a meciului, când Yameogo (33) a fost scăpat din marcaj și a trimis periculos cu capul, însă Straton a avut un reflex formidabil pentru a respinge.

Golul a venit până la urmă înainte de pauză, prin Florea, căpitanul dâmbovițenilor înscriind de lângă Ehmann.

Revenirea de la cabine a consemnat o mare șansă pentru “câini”, dar Sorescu a ratat cu mult ținta (47). Chindia a replicat prin Diaz (73), acesta irosind șansa de a-i strica total redebutul lui Contra.

Dâmbovițenii câștigă cu 1-0 și răzbună eșecul din prima rundă de la Iași, după o perioadă în care au avut probleme cu diversele cazuri de Covid-19 în lot.

Chindia Târgoviște – Dinamo (1-0) / Gol: Florea (45+3)

Chindia: D. Moldovan – A.Ioniţă, Piţian, C.Dinu, Căpuşă – Grassano, Dulca, Iacob, Neguţ – Yameogo, Florea.

Rezerve: Atanase, Berisha, L.Mihai, C.Barbu, A.Şerban, R.Pop

Antrenor: Emil Săndoi

Dinamo: Straton – Creţu, Puljic, Ehmann, Sin – Răuţă, Achim, Fabbrini, Sorescu, Bani – Popa.

Rezerve: Eşanu, Bejan, R.Grigore, Şerban, Mihaiu, Borcea, Măgureanu, Neicuţescu, Gol

Antrenor: Cosmin Contra