Bistosh

News Website

Dinamo completează semifinalele SuperLigii CEC Bank la rugby

Trupa din capitală a câștigat în ultimul minut, printr-un eseu, cu U Cluj, scor 20-13, după un meci extrem de echilibrat.

Tudor Bratu a deschis scorul (3-0, min. 16), venind însă rapid răspunsul Clujului, prin Ovidiu Melniciuc (3-3, min. 20), ambele execuții fiind după lovituri de pedeapsă.

Dinamo a rămas mai periculoasă pe atac în prima repriză, pentru ca eseul inaugural al jocului să fie semnat de Lado Miminoshvili (min. 24), iar Bratu a transformat ulterior pentru 10-3 în favoarea „roșiilor”.

Același Melniciuc transformă a doua lovitură de pedeapsă și la pauză se intră cu 10-6 pentru Dinamo.

La fel ca și în prima parte, Dinamo a fost mai aproape de puncte, ducând scorul rapid la 13-6, prin Bratu. U Cluj nu a renunțat, iar Alexandru Banu a reușit primul eseu pentru echipa sa, 11-13, cu Melniciuc transformând ulterior pentru a restabili egalitatea, 13-13 (min. 52), studenții sperând la prima semifinală din 2003 încoace.

În ultimul minut Bumbac aruncă bine pentru Dinamo, trupă a cărei presiune dă roade și jucătorii împing decisiv spre eseu, reușit de Coșereanu (min. 80), cu transformarea ulterioară venită de la Bratu.

S-a terminat 20-13 în favoarea lui Dinamo, care se impune în ultimele secunde și merge în semifinale, unde va juca cu CSM Știința Baia Mare. A doua semifinală le va pune față în față pe Steaua și SCM Timișoara, ambele meciuri urmând să aibă loc la finalul săptămânii viitoare.

Dinamo București – CS „U” Cluj 20-13 (10-6)

Dinamo: 1.Petru Tamba, 2.Daniel Bumbac, 3.Cosmin Manole, 4.Ionuț Macoveanu, 5.Andrei Toader, 6.Sorin Coșereanu, 34.Alexandru Mitu, 8.Johannes Van Herden, 9.Tudor Bratu, 10.Cristian Onofrei, 12.George Iacob, 27.Lado Miminoshvili, 11.Dan Cârlescu, 14.Marius Chiriac și 15.Marian Ispir. Antrenor: Cosmin Rațiu

U Cluj: 1.Paul Petucher, 2.Darius Plăcintar, 3.Alexandru Telesa, 4.Claudiu Curcă, 5.Vlad Rotar, 6.Vasile Dragoș, 7.Marius Ferariu, 8.Vlad Toma, 9.Vlad Bocăneț, 10.Ovidiu Melniciuc, 12.Alexandru Banu, 13.Dragoș Damian, 11.Daniel Barna, 14.Paul Herman și 15.Ionuț Mazăre. Antrenor: Horea Hîmpea