Continuă povestea în UCL pentru Atalanta și RB Leipzig. Ilicic și Sabitzer decisivi în victoriile celor două echipe

Atalanta Bergamo și RB Leipzig sunt primele două echipe calificate în sferturile UEFA Champions League, după ce au învins cu 4-3 pe Valencia, respectiv 3-0 pe Tottenham.

Italienii au oferit cel mai spectaculos meci al acestei faze, cel puțin din punct de vedere ofensiv, cu Valencia, într-o dublă în care s-au marcat 12 goluri! Venită pe Mestalla cu 4-1 avantaj din tur, trupa din Bergamo a preluat conducerea jocului din minutul 3, prin Ilicic.

Kevin Gameiro a egalat în minutul 21, după o reușită confirmată de VAR, pentru ca la pauză tot italienii să intre în avantaj, 1-2, grație unei noi reușite din partea lui Josip Ilicic.

Valencia chiar a întors rezultatul, 3-2, prin golurile lui Gameiro (51) și Ferran Torres (67), dar nu avea să fie de ajuns nici măcar pentru victorie. Seara de vis s-a terminat cu 4 goluri pentru Ilicic, care a reușit probabil meciul cariereiși o duce pe Atalanta în sferturi.

Valencia (4-4-2): Cillessen – Wass, Diakhaby, Coquelin, Gaya – Ferran Torres, Kondogbia, Parejo, Soler – Rodrigo, Gameiro. Antrenor: Albert Celades

Atalanta (3-4-2-1): Sportiello – Djimsiti, Caldara, Palomino – Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens – Pasalic, Gomez – Ilicic. Antrenor: Gian Piero Gasperini

Leipzig o trimite acasă pe finalista de anul trecut, Tottenham

Printre cele mai așteptate dueluri în această fază a competiției, mai ales din cauza tehnicienilor aflați pe bancă, dubla dintre RB Leipzig și Tottenham Hotspur a fost tranșată clar de nemți.

Sabitzer a făcut rapid 2-0 pentru pretendenta la titlu din Bundesliga și Julian Nagelsmann era foarte aproape să-l elimine pe mult mai titratul Jose Mourinho din UCL. Spurs a contat prea puțin în atac timp de 180 de minute, iar golul umilinței a venit în minutul 88, de la suedezul Emil Forsberg (3-0).

Leipzig merge în sferturi alături de Atalanta după prima zi a partidelor retur. Miercuri se dispută jocurile Liverpool – Atletico Madrid și PSG – Borussia Dortmund, avantaj după 90 de minute având Atleti și BVB.

RB Leipzig (3-4-3): Gulacsi – Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Mukiele, Laimer, Sabitzer, Angelino – Nkunku, Schick, Werner. Antrenor: Julian Nagelsmann

Tottenham (4-4-1-1): Lloris; Aurier, Alderweireld, Tanganga, Sessegnon; Lo Celso, Dier, Winks, Lamela; Dele Alli; Lucas Moura. Antrenor: Jose Mourinho