February 2, 2020

HC Zalău – SCM Craiova 26-24. Victorie lejeră pentru sălăjence în derby-ul etapei Ligii Florilor

HC Zalău s-a impus cu 26-24 (13-9) pe teren propriu în fața echipei SCM Craiova în etapa a 15-a din Liga Florilor MOL. Șerban a fost cea mi bună jucătoare de pe teren cu 11 goluri.

După cum era de așteptat, cele două echipe au mers cap la cap de la început, Zalăul fiind cea care a preluat însă inițiativa. Elevele lui Tadici au condus constant la două goluri (7-5, 8-6 sau 10-8), reușita Larisei Șerban ducând prima dată trupa de sub Meseș la trei goluri avantaj, 11-8. La pauză a fost 13-9 pentru sălăjence, ultimul gol fiind reușit de Cristiana Nica.

Larisa Șerban a excelat în prima parte, cu 7 goluri, fiind urmată de Ana Maria Savu din tabăra adversă, cu 5 goluri din 8 aruncări.

Jocul părea să devină o formalitate pentru HCZ, care s-a distanțat la 6 goluri, 19-13, după o serie de neatenții pe fază defensivă a oltencelor. Însă Craiova a revenit repede pe tabelă, pentru 20-18, în urma unei aruncări de la 7 metri.

Bobana Klikovac a marcat pentru 21-20 și ultimele 10 minute se anunțau de foc. Gazdele au replicat prin Lazea, Șerban și Vrabie, 24-20, și au oprit revenirea fostei câștigătoare a Cupei EHF.

S-a terminat 26-24 pentru HC Zalău, distanțarea din startul reprizei secunde fiind decisivă. Larisa Șerban a fost cea mai bună marcatoare, cu 11 goluri, fiind secondată de Savu din partea Craiovei, cu 6 goluri.