January 25, 2020

Succes important obținut de VM Zalău cu Dinamo în lupta la titlu

Volei Municipal Zalău s-a impus cu 3-1 (21-25, 25-20, 25-23, 25-14) pe teren propriu în fața lui Dinamo București într-un meci cu implicații directe în lupta la titlul național în Divizia A1 de volei masculin. Ardelenii au dominat la preluări și blocaje după un prim set modest.

Dinamo a început mult mai bine jocul, cu un prim set pe care l-a dominat destul de clar, stabilind o diferență constantă de două-trei puncte, pentru ca la final să se impună cu 25-21.

Zalăul a revenit în actul secund, în care și-a stabilit un avans important în urma primelor mingi jucate (5-1), diferența crescând apoi la șase puncte în câteva rânduri (12-6, 16-10, 17-11, 22-16 și 23-17). Într-un final au câștigat setul la 20, egalând situația pe tabelă.

De departe cel mai echilibrat set a fost al treilea, deși Dinamo și-a luat un avans la început, 5-9, după patru puncte consecutive. Zalăul a egalat la 12, pentru ca mai apoi să preia conducerea, 15-13. Sălăjenii s-au distanțat apoi la 4 puncte, 21-17, dar bucureștenii au egalat la 23. Ultimele două puncte le-au aparținut gazdelor, care au închis setul cu 25-23!

Cu moralul la maxim, VMZ a închis repede socotelile, ultimul set fiind la discreția totală a campioanei din 2017. Cristian Bartha și compania s-au impus cu 25-14, la capătul unui set în care au făcut spectacol.

Gabriel Cherbeleață cu 21 de puncte a fost cel mai bun jucător de pe teren, fiind secondat de colegul său Rogerio Lintz Leite (18) și dinamovistul Milan Pepic (15).

În urma acestei victorii, VMZ a egalat Dinamo în clasament, ambele având 29 de puncte, fiind în spatele campioanei Arcada Galați, campioana en-titre.